• Day Start Time End Time Location Presenter Session
    Fri 3:00 PM 4:00 PM BCC 321-323 Shawn Nadelen, Towson (w/Brian Hemming) Fundamentals and Philosophy
    Fri 3:00 PM 4:00 PM BCC 324-326 Matt Nein, Salisbury Assessing, Creating and Fostering Athlete Buy-In & Commitment
    Fri 3:00 PM 4:00 PM Demo Field Ted Glynn, Kean Goalies: Do You Want to be Good or Great?
    Fri 4:15 PM 5:15 PM BCC 321-323 Chuck Ruebling, Delbarton (N.J.) School Motion Offense for Youth & HS Teams
    Fri 4:15 PM 5:15 PM Live Field Brandon Childs, York (w/Eric Lombardo, Dan Kaplan) Adding Creativity to Your 6v6 Practice Plans
    Fri 5:30 PM 6:30 PM BCC 314-317 Mike Daly, Brown The Next Chapter of Brown Lacrosse
    Fri 7:00 PM 8:15 PM BCC Ballroom John O'Sullivan, Changing the Game Project Keynote
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 336 Dave Kotowski, Holy Trinity (N.Y.) HS Developing Your Student-Athletes On and Off the Field
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC Ballroom Sean Quirk, Boston Cannons Building a Championship-Caliber Culture
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 339-340 Eric Kapitulik, The Program Leadership and Overcoming Adversity
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 309-310 Anthony Moreno, Eastern Michigan From Movement Literacy to Athleticism
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 341-342 Jeff Brameier, Darien (Conn.) HS Multi-Dimensional Offense
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 327 Sid Jamieson, Bucknell (ret.) Carry the Message
    Sat 9:15 AM 10:15 AM Demo Field Jay Dyer, Team USA & Johns Hopkins Offseason Preparation
    Sat 10:30 AM 11:30 AM BCC Ballroom Nick Myers, Ohio State & Team USA U19 Win With People
    Sat 12:30 PM 1:30 PM BCC Ballroom Jim Stagnitta, Charlotte Hounds Playing Fast
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC Ballroom Dave Huntley, Atlanta Blaze & Team Canada Lacrosse by the Numbers VI
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 337-338 Greg Dale, Duke The Art of Coaching: Strategies for Developing More Confident, Consistent and Coachable Athletes
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 309-310 Rob Bordley, Landon (Md.) School TBA
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 339-340 Tim McGeeney, Meyer Capital Group Developing the Blueprint for Success On and Off the Field
    Sat 3:00 PM 4:00 PM Demo Field Chris Mattes, The Faceoff Academy (w/Jerry Ragonese) Coaching the Faceoff Athlete
    Sat 4:15 PM 5:15 PM BCC 309-310 Matt Hogan, Hoganlax (w/Tim Troutner) Youth Drills
    Sat 4:15 PM 5:15 PM BCC Ballroom Ed Comeau, Georgia Swarm (w/Sean Ferris, Dan Ladouceur) From Box to Field
    Sun 8:00 AM 9:00 AM Live Field Kacy Small, Hill (Pa.) School Training the Ultimate Offensive Player
    Sun 9:00 AM 10:00 AM BCC 330 Jim Nagle, Stony Brook Find Wooden
    Sun 9:00 AM 10:00 AM Live Field Tim Puls, Stevenson Defensive Positioning and Schemes to Win Championships
    Sun 10:15 AM 11:15 AM BCC 336 Dan Keating, Saint Joseph's  The Ball Finds Energy
    Sun 10:15 AM 11:15 AM BCC 337-338 Mike Muetzel, LaxCoachMike.com Better Practice Plans for Generation Z Players
    Sun 10:15 AM 11:15 AM BCC 339-340 Andrew Fink, Mount Ida Man-Down Defense
    Fri 4:15 PM 5:15 PM BCC 324-326 Joel White, BSN Sports Drills and Skills
    Sat 11:30 AM 12:30 PM Live Field Paul Rabil, Team USA & NY Lizards Offensive Skills Demo
    Sat 1:45 PM 2:45 PM Live Field Paul Rabil, Team USA & NY Lizards Practice with Paul Rabil
    Sat 3:00 PM 4:00 PM Live Field Steele Stanwick, Johns Hopkins & Under Armour (w/Wells Stanwick) Two-Man Offense
    Sat 11:30 AM 12:30 PM Demo Field Ryan Boyle, Trilogy (w/Bill McGlone) 3-3 Extra-Man Offense: Fundamentals, Sideways and Personal Favorites
    Sat 3:00 PM 4:15 PM BCC 314-317 Rick Lake, US Lacrosse (w/James Weaver [NFHS], Tommie Neubauer) NFHS Rules Interpretation Session
    Sat 4:30 PM 5:30 PM BCC 314-317 Dave Seidman, US Lacrosse Rules Subcommittee (w/Walt Munze) US Lacrosse Youth Rules Interpretation Session
    Sat 4:15 PM 5:15 PM Goalie Field Thompson Brothers Demo
    Sat 12:30 PM 1:30 PM Basic Training Area Lisa Christiansen, US Lacrosse PE Committee Physical Education Lacrosse
  • Day Start Time End Time Location Presenter Session
    Sat 1:45 PM 2:45 PM Demo Field Taylor Cummings, Under Armour How to Dominate the Draw
    Fri 3:00 PM 4:00 PM BCC 310 Frank Rogers, Montevallo Playing With Your Head
    Fri 3:00 PM 4:00 PM Demo Field Ted Glynn, Kean Goalies: Do You Want to be Good or Great?
    Fri 4:15 PM 5:15 PM BCC 314-317 Cathy Reese, Maryland Offensive Concepts
    Fri 5:30 PM 6:30 PM BCC 321-323 Alicia Groveston, Grand Valley State Choosing and Mentoring Captains
    Fri 5:30 PM 6:30 PM Demo Field Jen Muston, York (w/Brooke Sabol) Practice Drills
    Fri 7:00 PM 8:15 PM BCC Ballroom John O'Sullivan, Changing the Game Project Keynote
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 309-310 Jay Watts, Westminster (Ga.) HS (w/Caitlin Kelley, Marti Fessenden) Mommy, Where Do Rules Come From?
    Sat 8:00 AM 9:00 AM Demo Field Courtney Connor, Arizona State (w/Casey Connor, Ashley Bruns) Skills & Drills
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 339-340 Eric Kapitulik, The Program Creating and Sustaning a Championship Culture
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 336 Dave Kotowski, Holy Trinity (N.Y.) HS Developing Your Student-Athletes On and Off the Field
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 339-340 Rob Harris, Davenport (w/Steven Johns) Coaching the Next Generation
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 337-338 Krystin Porcella, Top of the Bay (Md.) LC (w/Megan Young, Sarah Dennison) Man-Up & Man-Down
    Sat 9:15 AM 10:15 AM Demo Field Jay Dyer, Team USA & Johns Hopkins Offseason Preparation
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 327 Sid Jamieson, Bucknell (ret.) Carry the Message
    Sat 10:30 AM 11:30 AM BCC 309-310 Janine Tucker, Johns Hopkins Drill Down & Build Up!
    Sat 12:30 PM 1:30 PM Demo Field Ricky Fried, Team USA & Georgetown National Team Demo
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC 309-310 Eddie Clark, Sycamore (Ohio) HS From 2 Wins to 20 Wins in 2 Years
    Sat 1:45 PM 2:45 PM Goalie Field Remington Steele, Furman Drills to Develop Goalkeepers
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC Ballroom Missy Doherty, Penn State 5 Tips to Get an Edge at Practice
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 337-338 Greg Dale, Duke The Art of Coaching: Strategies for Developing More Confident, Consistent and Coachable Athletes
    Sat 4:15 PM 5:15 PM BCC 337-338 Brad White, Walton Jr. Lacrosse Association She's Just a Girl and She's on Fire
    Sat 4:15 PM 5:15 PM Demo Field Dennis Short, Rollins (w/Marissa Giannerini) Dynamic Drills for Player Development
    Sun 8:00 AM 9:00 AM Live Field Kacy Small, Hill (Pa.) School Training the Ultimate Offensive Player
    Sun 9:00 AM 10:00 AM BCC 336 Shelly Brezicki, Manchester Valley (Md.) HS Building the Day: A Look at Complete Drills for Practice and the Season
    Sun 9:00 AM 10:00 AM BCC 337-338 Jessy Morgan, George Mason The Drill Keeper: Cracking the Code
    Sun 10:15 AM 11:15 AM Live Field Dee Stephan, Lewis Mills (Conn.) HS (w/Lexi Stephan) Skills and Drills for Your Bag of Tricks
    Sat 12:30 PM 1:30 PM Basic Training Area Lisa Christiansen, US Lacrosse PE Committee Physical Education Lacrosse
  • Day Start Time End Time Location Presenter Session
    Fri 2:00 PM 3:00 PM Goalie Field Matt Davis (w/Chris Clark) Crease Play
    Fri 3:15 PM 4:15 PM BCC 308 Jim Carboneau, US Lacrosse You Make the Call
    Fri 3:15 PM 4:15 PM BCC 309 Sean Murphy, NILOA District 1 Murphy's Law: If It Can Go Wrong, It Probably Will
    Fri 4:30 PM 5:30 PM BCC 308 Spike Decker (w/Bill Devine) Better Game Management
    Fri 4:30 PM 5:30 PM BCC 309 Charlie Obermayer, US Lacrosse (w/Lee Spitzer) Recruiting Officials: Getting Them in the Door
    Fri 5:30 PM 6:30 PM BCC 308 Josh Blaisdell, Maine LOA The Crease
    Fri 5:30 PM 6:30 PM BCC 309 John Bistowski, San Diego County LOA Analogies to Raise Your Game (AKA Bizlaxicon)
    Fri 7:00 PM 8:15 PM BCC Ballroom John O'Sullivan, Changing the Game Project Keynote
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 321-323 Rob Gross Nuances of the Trail Official
    Sat 9:15 AM 10:15 AM Live Field Kevin Forrester, NILOA & FIL (w/Team USA's Greg Gurenlian) Faceoffs
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC 314-317 Alan Goldberger, Officiating Attorney Calling the Game: Your Legal Rights
    Sat 12:30 PM 1:30 PM BCC 321-323 Michael Hyland, NILOA Leadership in Officiating
    Sun 9:00 AM 10:00 AM BCC 327 Jay Dyer, Team USA & Johns Hopkins Fitness
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC 321-323 Jason Rhodes Virtual Training for Your LOA
    Sun 10:15 AM 11:15 AM BCC 327 Joe Cronin, Utah LOA How Player Safety Affects How We Officiate
    Sat 10:30 AM 11:30 AM Live Field Kevin Curley Over and Back
    Sat 3:00 PM 4:15 PM BCC 314-317 Rick Lake, US Lacrosse (w/James Weaver [NFHS], Tommie Neubauer) NFHS Rules Interpretation Session
    Sat 4:30 PM 5:30 PM BCC 314-317 Dave Seidman, US Lacrosse Rules Subcommittee (w/Walt Munze) US Lacrosse Youth Rules Interpretation Session
    Sun 10:15 AM 11:15 AM BCC 324-326 Mike Infantino, US Lacrosse Officials Subcommittee Officiating as a Team: Good Crew, Good Game
    Sun 11:30 AM 12:30 PM Live Field Gordon Corsetti, US Lacrosse Station Training
    Sat 12:00 PM 1:30 PM 314-317 Tom Abbott, NCAA (w/Willie Scroggs) Becoming an NCAA Official
  • Day Start Time End Time Location Presenter Session
    Fri 3:00 PM 4:00 PM BCC 331-332 Maggie Walsh, US Lacrosse Training Committee 2017 Rating Forms
    Fri 3:00 PM 4:00 PM Live Field David Shiffman, US Lacrosse (w/Bonnie Foley) On-Field Positioning Training
    Fri 4:15 PM 5:15 PM BCC 310 Jenny Miriam Morrison, Western Mass. LOA (w/Perky Nellissen) Writing Meaningful Letters
    Fri 4:15 PM 5:15 PM BCC 331-332 Kelly Garris, Super Region 4 National Umpire POE: Dangerous Propelling & Dangerous Followthrough
    Fri 4:15 PM 5:15 PM BCC 343-344 Barb Ruestow, US Lacrosse Training Committee Certified Evaluator - Course Introduction
    Fri 5:30 PM 6:30 PM BCC 331-332 David Dunham, Super Region 6 Chair (w/John Bazzanella) POE: Game Management - Embrace the Gray
    Fri 5:30 PM 6:30 PM BCC 343-344 Cathy Russo, Washington LUA (w/Mara Banfield) Penalty Administration - Stump the Ump
    Fri 5:30 PM 6:30 PM Live Field Laurette Payette, CWLOA (w/Lissa Fickert) Illegal Defense Positioning in the CSA
    Sat 8:00 AM 9:00 AM Live Field Juliet Baker, Athletic Trainer and Oregon LOA (w/Jen Dorff) Season Preparedness & Injury Prevention for Officials
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC Ballroom Lissa Fickert, Rules Committee (w/Marti Fessenden, Ericka Leslie, Elaine Stowell) US Lacrosse Rules Interpretation Session
    Sat 10:30 AM 11:30 AM BCC 337-338 Patti Klecha-Porter, International Umpire Umpire Team Cohesion
    Sat 10:30 AM 11:30 AM BCC 339-340 Liz Brush, US Lacrosse US Lacrosse Youth Rules
    Sat 10:30 AM 11:30 AM BCC 341-342 Cheryl MacNeill, International Umpire Growth Mindset in Umpiring
    Sat 12:00 PM 1:30 PM BCC 343-344 Patty Daley CWLOA Train the Trainer
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC 336 Laurette Payette, CWLOA (w/Lissa Fickert) POE: Illegal Defense Positioning in the CSA
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC 339-340 Patti Cleary, WLUA (w/Ericka Leslie) What is Black and White and Gray All Over?
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC 341-342 Mara Banfield Penalty Administration - Stump the Ump
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 336 Linda Strapp, Super Region 5 Chair POE: Dangerous Propelling, Dangerous Followthrough & Dangerous Shot
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 341-342 Mara Wager Time Management
    Sat 4:15 PM 5:15 PM BCC 339-340 Patty Daley, CWLOA Building Bridges from the Field to the Sideline
    Sat 4:15 PM 5:15 PM BCC 341-342 John Bazzanella, US Lacrosse Officials Subcommittee (w/David Dunham) POE: Game Management - Embrace the Gray
    Sat 4:15 PM 5:15 PM Live Field Jodi Michna, Eastern Mass. LOA (w/Patti Klecha-Porter) 3-Person Umpiring System: Positioning & Responsibilities
    Sun 8:00 AM 9:00 AM BCC 309-310 Melissa Coyne, US Lacrosse (w/Stephanie Smith) NCAA Rules
    Sun 9:00 AM 10:00 AM BCC 309-310 Melissa Coyne, US Lacrosse (w/Stephanie Smith) NCAA Rules
    Sun 10:15 AM 11:15 AM BCC 309-310 Laurette Payette CWLOA - NCAA Mechanics
    Sun 11:30 AM 12:30 PM BCC 309-310 Patty Daley CWLOA
    Sat 12:30 PM 1:30 PM BCC 341-342 Charlie Obermayer, US Lacrosse Recruiting Officials: Getting Them in the Door
    Sun 9:00 AM 10:00 AM BCC 327 Jay Dyer, Team USA & Johns Hopkins Fitness
  • Day Start Time End Time Location Presenter Session
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 327 Jim Long, Howard County (Md.) Adaptive Lacrosse How to Start an Adaptive Lacrosse Program
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 327 Lou Corsetti, Atlanta Youth Lacrosse & US Lacrosse Building a Culture of Volunteerism
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 327 Sid Jamieson, Bucknell (ret.) The Creator's Game: Carry the Message
    Sat 9:15 AM 10:15 AM BCC 324-326 Tom Spangenberg, Mass Bay Youth Lacrosse League (w/Joey Picard) How to Grow the Game and Build a Community
    Sat 12:30 PM 1:30 PM BCC 327 Joe Hezlep, Maine Chapter of US Lacrosse Implementing the Lacrosse Athlete Development Model into Your Program
    Sat 10:30 AM 11:30 AM BCC 324-326 Dick Massimilian, North Texas Chapter of US Lacrosse How to Lead an Effective Meeting and Get the Results You Want
    Sat 10:30 AM 12:30 PM BCC 327 Mark Bodo, Northeast Tennessee Sports Association (w/Mitchell Willocks) Creating a Positive Sideline Culture
    Sat 1:45 PM 2:45 PM BCC 324-326 Christine Habermann, Mass Bay Girls' Lacrosse League Create and Nurture an Exceptional, Engaged Board of Directors
    Sat 3:00 PM 4:00 PM BCC 324-326 Jamie Hunt, US Lacrosse Foundation Grants 101: The Ins and Outs of Foundation Funding
    Sat 8:00 AM 9:00 AM BCC 324-326 Steve Tieland, New Hampshire Youth Lacrosse Association Program and Officials Associations: Best-Practice Relationships
    Sat 4:15 PM 5:15 PM BCC 327 Joe Nocella, Brooklyn Lacrosse (w/Khalid West) Wallgames: The Future of Urban Lacrosse
    Sat 1:45 PM 2:45 PM Basic Training Area Ryan Baker, Wheelchair Lacrosse USA Wheelchair Lacrosse Demo